Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Instalacje w furgonach

Sprawdź nasze opinie o transporcie drogowym

Filtry paliwa i powietrza – ich wymiana

Samochody posiadają filtry powietrza i paliwa, aby zapobiec zanieczyszczeniom ze środowiska, które mogą się przedostać się do podzespołów samochodu. Ich regularny nadzór, to jedna z najbardziej podstawowych procedur, jakie trzeba wykonywać przy konserwacji samochodu. Ich regularna zmiana posiada znaczący wpływ na trwałość oraz wydajność silnika. Zatkany filtr powietrza lub paliwa może spowodować słabe osiągi oraz krótszą żywotność silnika samochodu. Poniżej zastanowimy się jak często należy wymieniać poszczególne filtry.

Filtr Paliwa w sportowym samochodzie

Filtry powietrza

Filtry powietrza z definicji powinny wytrzymać do do kolejnego przeglądu samochodu, czyli średnio co 15-20 tys. kilometrów. W praktyce bywa jednak różnie. Zaleca się, aby sprawdzać stan filtrów powietrza co kilka tysięcy kilometrów. Może to uchronić przed potencjalną awarią. Na szybsze zużywanie się filtrów powietrza ma wpływ zły stan dróg, po których jeździmy. Do samochodu przedostają się zanieczyszczenia znajdujące się na nich. Na szybsze zużywanie się filtrów powietrza wpływa także moc silnika. Czym większa, tym bardziej filtry narażone są na zużycie. Jak wiadomo w procesie spalania paliwa powietrze jest czynnikiem niezbędnym. Czym większe spalanie paliwa następuje tym więcej paliwa należy dostarczyć, a co za tym idzie filtry powietrza muszą wykonać większą pracę, co ma wpływ na ich zużywanie.

Filtr Oleju

Filtry paliwa

Filtry paliwa mają za zadanie oczyszczać paliwo z zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że przypadków silników dieslowych przedostawanie się zanieczyszczeń jest dużo bardziej szkodliwe, niż w silnikach benzynowych. Z tego powodu przy silnikach dieslowych należy zwrócić większą uwagę na filtry paliwa. Wynika to z zastosowanych w nich technologii – wytrysków wysokoprężnych i wysokociśnieniowych. Zazwyczaj silnikach stosuje się filtry siatkowe zabezpieczające oraz małe papierowe filtry przewodowe. Te drugie wymieniane są po przebiegu od 15 tys. do 50 tys. km. w zależności od silnika oraz producenta. Koszta samego filtra nie należą do wysokich i wynoszą w zależności od typu i producenta od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ich wymiana nie należy do bardzo skomplikowanych, dlatego wielu użytkowników samochodów robi to samemu.

Podsumowanie

Jak już było napisane na początku wymiana filtrów samochodowych – paliwa i powietrza – jest jedną z najbardziej podstawowych czynności, które należy wykonywać, co jakiś czas. Na szczęście ich cena nie jest wysoka, dlatego nie należy zwlekać z ich wymianą, ponieważ ich zużycie może mieć bardzo negatywny wpływ na działanie silnika, co w rezultacie może doprowadzić do bardziej poważnych i kosztownych awarii. Filtry paliwa i powietrza wymieniane są najczęściej podczas okresowego przeglądu samochodu. Wiele osób wymienia je także osobiście, bez pomocy mechanika.

Przy artykule korzystano z pomocy:
PZL Sędziszów
http://autokult.pl/13011,jak-czesto-nalezy-wymieniac-filtr-paliwa-i-czy-mozna-to-zrobic-samemu-poradnik

Updated: 15 września 2017 — 13:19
Instalacje w furgonach © 2015 Frontier Theme